17 września 2021 r. w sali widowiskowej Teatru Muzycznego w Lublinie odbyła się konferencja prasowa dotycząca 3. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej, który właśnie ruszył i potrwa do 26 września.
W konferencji uczestniczyły Gwiazdy Festiwalu – znakomite śpiewaczki: Małgorzata Walewska, Kamila Lendzion, Aleksandra Kubas-Kruk, wspaniali soliści: Sławomir Naborczyk, Mykola Kornutiak ️z Narodowej Opery Lwowskiej, któremu towarzyszył Остап Громиш – główny menadżer do spraw współpracy międzynarodowej Opery Lwowskiej, Przemysław Fiugajski – dyrygent, kierownik muzyczny TM, a także przedstawiciele Organizatorów Festiwalu: Krzysztof Korwin-Piotrowski – dyrektor artystyczny Orfeo Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego i festiwalu oraz Zbigniew Kapela – dyrektor BCK24 – Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej
– Od kilku sezonów staramy się co chwilę podnosić poprzeczkę i podnosić poziom. Mam nadzieję, że to widać. Dzięki temu, że jesteśmy dostrzegani jesteśmy zapraszani na różne wyjątkowe wydarzenia. Teraz przyszła kolej na festiwal w Białej Podlaskiej. Mam nadzieję, że to nie koniec rozwoju. Przed nami bardzo dużo marzeń do spełnienia
– powiedziała Kamila Lendzion – dyrektor Teatru Muzycznego w Lublinie
Artyści Teatru Muzycznego w Lublinie na festiwalu pojawią się dwukrotnie – 25 września z galą polskiej piosenki „Od Opola do Sopotu”, podczas której publiczność zobaczy i usłyszy wspaniałych artystów: Kamilę Lendzion, Paulinę Janczaruk, Dorotę Szostak-Gąskę, Jakuba Gąskę, Patryka Pawlaka, solistów chóru, balet, band oraz orkiestrę Teatru Muzycznego w Lublinie pod kierownictwem Przemysława Fiugajskiego; – 26 września w Amfiteatrze, w premierowym spektaklu „Wielka sława Bogusława. Bogusław Kaczyński – świat opery i operetki”, w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego, wystąpią Gwiazdy festiwalu: Małgorzata Walewska, Aleksandra Kubas-Kruk, Kamila Lendzion, Mykola Kornutyak z Lwowskiej Opery Narodowej oraz Sławomir Naborczyk, którym towarzyszyć będą soliści baletu i orkiestra Teatru Muzycznego w Lublinie. To widowisko w anegdotyczny sposób przedstawia życie i artystyczną działalność najsłynniejszego popularyzatora muzyki operowej w Polsce, urodzonego w Białej Podlaskiej w 1942 roku, a zmarłego 5 lat temu w Warszawie i pochowanego w Alei Zasłużonych na Powązkach. Podczas tego wydarzenia dyrektor artystyczny Fundacji ORFEO Krzysztof Korwin-Piotrowski wspólnie z Katarzyną Sanocką – dziennikarką TVP Kultura prowadzą widzów poprzez barwny życiorys Bogusława Kaczyńskiego, przedstawia jego fascynację wieloma wspaniałymi operowymi gwiazdami światowej sławy, takimi jak Ada Sari, Jan Kiepura, Luciano Pavarotti, a także gwiazdą piosenki Juliette Gréco. Spektakl przygotował Teatr Muzyczny w Lublinie w koprodukcji z Fundacją ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego. Całość poprowadzi zza pulpitu dyrygenckiego maestro Przemysław Fiugajski. Scenografię multimedialną przygotowuje artystka związana z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie Izabela Chełkowska, za reżyserię świateł jest odpowiedzialny Marcin Nogas.
– „Wielka sława Bogusława” na finał 3. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. Ja się ogromnie cieszę, że Pani Dyrektor ma takie serce otwarte do takich pomysłów, bo on jest bardzo szalony, trudny niesamowicie dlatego, że to nie jest zwykły koncert – jest tam narracja moja i Kasi Sanockiej z TVP Kultura i my oprowadzamy Państwa po świecie muzyki, ale przede wszystkim opowiadamy o życiu i działalności Bogusława Kaczyńskiego, o tym jak on pięknie nie tylko opowiadał o operze, ale on naprawde kochał te gwiazdy
– zaznaczył Krzysztof Korwin-Piotrowski – dyrektor artystyczny festiwalu. Poinformował też zebranych, że podczas finału festiwalu wręczone zostaną „Złote Muszki” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki na arenie międzynarodowej. Laureatami tej nagrody zostali: Małgorzata Walewska, Aleksandra Kurzak i Piotr Beczała.
.
Małgorzata Walewska wspominając Bogusława Kaczyńskiego powiedziała m.in.
– właściwie z Bogusławem Kaczyńskim związana jestem całe moje życie artystyczne, dlatego że wychowałam się na jego programach telewizyjnych, uwielbiała go moja babcia, moja mama, ja i mam nadzieję, że moja wnuczka, która niedługo pojawi się na świecie, też będzie uwielbiała Bogusława Kaczyńskiego, choć już niestety się z nim nie spotka.
Znakomita artystka wspomniała też czasy głębokiego komunizmu, na które przypadło jej dzieciństwo. Podkreśliła, że były one jakby określone wysokim poziomem sztuki wokalnej z paru względów:
– przede wszystkim dlatego – to było takie szczęście w nieszczęściu – ponieważ mieliśmy zamknięte granice i nasi wspaniali artyści operowi nie mogli podróżować, ale dzięki temu, u nas w kraju i często w radio słyszało się najlepsze wykonania – mówię tu o mojej pani profesor Halinie Słonickiej, która była bardzo blisko związana z Bogusławem Kaczyńskim. Andrzej Hiolski, Bernard Ładysz czy Barbara Nieman, to wszystko były wielkie nazwiska, prezentujące wybitny kunszt sztuki wokalnej…
Przy okazji spotkania w Teatrze Muzycznym w Lublinie Małgorzata Walewska podziękowała dyrektor Kamili Lendzion i pogratulowała zespołu:
– Mieliśmy dzisiaj pierwszą próbę i naprawdę było fajnie. Myślę, że dogadaliśmy się od razu i widać, że dla Państwa to też jest pasja, także cieszę się, że to nas łączy.
Aleksandra Kubas-Kruk – znakomita śpiewaczka, która robi międzynarodową karierę – śpiewa m.in. w teatrach operowych Włoch, Niemiec i Szwajcarii, a jednym z najważniejszych jej artystycznych sukcesów jest występ w najstarszym teatrze operowym „San Carlo” w Neapolu, gdzie kilkakrotnie zaśpiewała partię Violetty w operze „La Traviata”, nie ukrywała swojej radości, że bierze udział w takim wydarzeniu:
Bardzo się cieszę, że mogę wziąć udział w festiwalu. Jest to wielki zaszczyt i wielka przyjemność, tym bardziej, że mogę wystąpić z tak znakomitymi artystami oraz z panią Małgorzatą Walewską, z którą już wiele lat marzyłam żeby wystąpić, także jestem bardzo szczęśliwa.
Остап Громиш powiedział, że dla Narodowej Opery Lwowskiej to duża przyjemność wziąć udział w 3. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego i ma nadzieję, że to pierwszy krok rozpoczynający współpracę z Fundacją Orfeo. Wyraził nadzieję, że w przyszłości na festiwalu będzie mógł się zaprezentować również balet i chór Opery Lwowskiej.
Mykola Kornutiak ️reprezentujący Narodową Operę Lwowską, rekomendowany przez Kaludi Kaludova – śpiewaka światowej czołówki, zrobił już karierę w swoim kraju, występuje też zagranicą. Artysta zaznaczył, że pierwszy raz występuje na festiwalu w Polsce i to dla niego wielki zaszczyt reprezentować Operę Lwowską na festiwalu, w gronie takich gwiazd. Powiedział, że podczas próby w Teatrze Muzycznym w Lublinie zrozumiał, że Bogusław Kaczyński był nie tylko dobrą osobą, ale robił też dobre rzeczy.
Z kolei maestro Przemysław Fiugajski powiedział, że dla orkiestry Teatru Muzycznego w Lublinie udział w festiwalu to niesłychane wyzwanie
– Większość repertuaru, który gramy jest w zasadzie spoza naszej, można powiedzieć specyfiki czy spoza naszego repertuaru, który gramy zazwyczaj w Lublinie. Obecność tak wspaniałych solistów oczywiście uskrzydla muzyków z orkiestry i ja to czuje. Mam nadzieję, że to też zaowocuje bardzo dobrym koncertem. Mamy w programie hity z największych oper, bo mamy Cyrulika sewilskiego i Carmen Bizeta i opery Verdiego, Pucciniego, także naprawdę wspaniała muzyczna literatura, wspaniała także właśnie od tej orkiestrowej strony. Myślę, że to też dla muzyków orkiestry Teatru Muzycznego w Lublinie jest bardzo ważne i wartościowe, że z takim repertuarem dzięki takim inicjatywom mogą się zetknąć i w dodatku zetknąć się z tak znakomitymi solistami, od których też jako muzycy mogą się wiele nauczyć.
Sławomir Naborczyk – jeden z najznakomitszych tenorów w Polsce zaznaczył, że jest mu niezmiernie miło wystąpić na Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. Przyznał, że podobnie jak Małgorzata Walewska w dzieciństwie oglądał programy Bogusława Kaczyńskiego i dzięki nim „gdzieś tam budowała się ta świadomość wokalna”. Artysta powiedział, że w tych programach wypatrzył i podziwiał swojego późniejszego profesora Tadeusza Szlenkiera, który zrobił z niego tenora. Dlatego tym bardziej miło mu udziałem w festiwalu odwdzięczyć się za to Panu Bogusławowi Kaczyńskiemu.
Organizatorów festiwalu reprezentował Zbigniew Kapela, jak sam powiedział – wyraziciel słów również pana prezydenta Miasta Biała Podlaska – Michała Litwiniuka
W Białej Podlaskiej już od jutra, po raz trzeci, będziemy organizatorem Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. Bogusław Kaczyński był Bialczaninem zakochanym w operetce, w operze, zafascynowanym muzyką klasyczną, ale również i przede wszystkim zagorzałym jej promotorem i propagatorem i właśnie ku jego pamięci festiwal nosi jego imię. Za chwilę jedenaście wydarzeń artystycznych, dziewięć dni festiwalowych w Białej Podlaskiej.
Zbigniew Kapela podziękował współorganizatorom, partnerom oraz artystom, którzy wystąpią w Białej Podlaskiej, a także zaprosił wszystkich do uczestnictwa w festiwalowych wydarzeniach.
3. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej to występy solistów, spektakle, widowiska i projekcje filmów. Festiwal zainaugurował dziś spektakl muzyczny „Ordonka” złożony z piosenek Hanki Ordonówny w wykonaniu aktorki musicalowej Marii Meyer.
Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego to wielkie święto muzyki, opery i teatru, którego organizatorami są: Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk, Orfeo Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego i Bialskie Centrum Kultury. Partnerem tego wyjątkowego wydarzenia jest Teatr Muzyczny w Lublinie.
.
Bilety i szczegółowe informacje: festiwal.bck24.pl
.
.
Organizatorzy festiwalu i artyści biorący w nim udział oddają najwyższy hołd i szacunek Bogusławowi Kaczyńskiemu, jedynemu w swoim rodzaju, którego niezrównany talent i postawa życiowa będą trwały w naszej pamięci! Dlatego warto wybrać się do Białej Podlaskiej, warto tam teraz być!
Pani Małgorzata Walewska Mistrzostwo! Prawdziwy talent, a do kompletu URODA! Uwielbiam!
Brawo! Dzięki takim wydarzeniom pamięć o Bogusławie Kaczyńskim będzie trwała! Zasłużył na to!