Lato w pełni. Sierpień przynosi w ogrodzie wysyp kolorowych krzewów i kwiatów, na grządkach dojrzewają warzywa i zioła, drzewa owocowe powoli przygotowują się do zbiorów. To czas pięknej pogody, długich wieczorów i satysfakcji z bogactw natury, do której przyłożyło się rękę. Jednak dla każdego właściciela ogrodu jest to jednocześnie czas niezbędnych prac i planowania wyglądu przyszłorocznego otoczenia domu i następnych zbiorów.
Najpierw warzywa i owoce
Druga część lata kończy sezon prac polowych, kończy żniwami. To jednocześnie najwyższy sezon w sadach, gdzie właściciele ogrodów przystępują do zbiorów. W sierpniu zbiera się warzywa i kolejne partie ziół. W warzywnym ogrodzie można już zbierać dojrzałe pomidory, fasolkę szparagową, paprykę, cebulę, cukinię, kabaczki i ogórki. Wyrywając czy odcinając kolejne warzywa robi się miejsce dla sałaty, roszponki czy rzodkiewki. Drzewa i krzewy owocowe uginają się pod ciężarem soczystych śliw, gruszek, jabłek, brzoskwiń, jeżyn i borówek.
Zbierając jedną porcję plonów, ogrodnik musi myśleć o prawidłowym zabezpieczeniu drzew i samego sadu. Wszystkie owoce znajdujące się na drzewach trzeba delikatnie oberwać, gałęzie nadmiernie obciążone urodzajem należy umiejętnie podeprzeć. Owoce, które przedwcześnie znalazły się na ziemi koniecznie należy zutylizować, by zapobiec rozprzestrzenianiu się za ich pomocą chorób roślin i szkodników. Jeżeli pogoda pozwala, w sierpniu trzeba przyciąć pędy i gałęzie krzewów i drzew.
Sierpień to czas ważny dla krzewów i drzew ozdobnych. W tym czasie należy przystąpić do nawożenia gleby preparatami z azotem, w ten sposób zabezpiecza się pędy, by nie rozrastały się bardziej i zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy. Pod koniec sierpnia przychodzi też czas na rośliny zimozielone i iglaki, które można w tym czasie sadzić lub przesadzać. Jednocześnie warto zadbać o przycinanie żywopłotów, będą nie tylko ładniejsze, ale sprawniej się rozrosną, by zasłonić wewnętrzną przestrzeń.
Rozmnażanie roślin i nowe sadzonki
Część ozdobna ogrodu w sierpniu przeżywa apogeum kwitnienia. Kwiatowe rabaty mienią się wszystkimi kolorami. W tym okresie najpełniej kwitną nasturcje, begonie, malwy, astry, kwitną też krzewy, uwielbiane przez wszystkich róże, popularne hortensje, kolorowe fuksje. Ogromna część prac sierpniowych związana jest właśnie z kwiatami, które trzeba odchwaszczać, ale przede wszystkim utylizować obumarłe części roślin. Niektóre z nich trzeba przyciąć i koniecznie zbierać już nasiona do wysiewu w kolejnym roku. Ważną częścią prac ogrodowych jest rozsadzanie niektórych gatunków, np. piwonii czy goździków.
Przygotowanie do przyszłorocznego siewu to jeden z najważniejszych etapów prac w ogrodzie, w sierpniu należy zaplanować i przygotować się do rozmnażania sadzonek zielonych odmian kwiatów i krzewów, a także bylin. Trzeba również zasadzić siewki roślin dwuletnich oraz kwiaty cebulowe, które zakwitną w ogrodzie na wiosnę.
Nowe trawniki
Połowa sierpnia to czas na zakładanie nowych trawników z siewów. Ziemia jest jeszcze ciepła, nie ma przymrozków, dlatego wszystkie nasiona równo i szybko kiełkują. Trawnik zasiany jeszcze w sierpniu, zagęści się skutecznie do następującej zimy. Trawniki należy nawilżyć i wygrabić. To jest też okazja, by zastosować w ogrodzie mieszanki jesienne wzbogacające glebę. Trawnik najlepiej skosić po raz ostatni w październiku i przeczekać w ten sposób do wiosny.
Jeżeli w ogrodzie znajduje się oczko wodne, ono również musi zostać przygotowane do zimy. Przede wszystkim należy je oczyścić, uzupełnić wyparowaną wodę oraz sprawdzić wszystkie filtry. Trzeba usunąć również nadmiar glonów zanieczyszczających akwen.
Publikacja artykułu we współpracy z firmą Target – wiodącym producentem produktów do pielęgnacji ogrodu. |