11 listopada świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości! Każdego roku w całym kraju odbywają się specjalne uroczystości – wystąpienia, defilady i koncerty patriotyczne, biegi niepodległości… Tym razem, z uwagi na pandemię koronawirusa będziemy wspólnie świętować za pośrednictwem internetu, telewizji i radia…
11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich, a Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Właśnie dlatego 11 listopada przyjęto na datę szczególną dla Polski i Polaków. Po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość!
To dzień szczególny dla nas Polaków, w którym wszędzie rozbrzmiewa „Mazurek Dąbrowskiego”. Pierwotnie pieśń nosiła tytuł Pieśń Legionów Polskich we Włoszech. Powstała bowiem w Reggio w Italii w 1797 roku , gdzie formowane były pod dowództwem generała Jana Henryka Dąbrowskiego Legiony Polskie, walczące u boku armii napoleońskiej. Pierwsze publiczne odtworzenie Mazurka Dąbrowskiego na ziemiach polskich miało miejsce w 1807 roku w Kargowej, z okazji powstania Księstwa Warszawskiego . W 1927 roku pieśń uznano oficjalnym hymnem Polski. Autorem tekstu „Mazurka Dąbrowskiego” jest Józef Wybicki, autor muzyki nieznany.
W dniu Narodowego Święta Niepodległości chcemy być razem, dlatego mimo trudnego dla nas wszystkich czasu dystansu, będziemy wspólnie świętować i łaczyć się poprzez internet, telewizję i radio.
Między innymi w ramach projektu „Śpiewanie dla Niepodległej” na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego o godz. 12:00 będzie można zobaczyć i usłyszeć efekt wspólnej pracy artystów Teatru Muzycznego w Lublinie, Filharmonii Lubelskiej. Nagranie zrealizowano w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
W nagraniu udział wzięli artyści Teatru Muzycznego w Lublinie – soliści: Anna Barska, Dorota Szostak-Gąska, Agnieszka Tyrawska-Kopeć, Mariola Zagojska, Jarosław Cisowski, Jakub Gąska, Patrycjusz Sokołowski, Paweł Stanisław Wrona oraz artyści chóru: Tatsiana Ivashkevich, Małgorzata Papiewska, Barbara Król, Dorota Skałecka, Paweł Maciałek, Rafał Nachciński, Tomasz Wnuk i Marcin Woźniak, którym towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Lubelskiej pod batutą dyrektora Wojciecha Rodka
🇵🇱
Natalia Wilk & Tomasz Momot zapraszaja do obejrzenia online Koncertu Galowego podsumowującego projekt „Wolność jest w nas” realizowanego przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach w ramach programu NIEPODLEGŁA. Start o godz. 13:00
🇵🇱
Fundacja Eduartte przygotowała spektakl „MÓJ ROK 1920 – FRANEK B.”, w ramach programu „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Eemisja o godzinie 19.00, na profilu facebookowym i stronie internetowej www.eduartte.pl
🇵🇱
Narodowy Koncert Listopadowy to lubelska tradycja. Jutro o godz. 19:15 na profilu Lublin – Miasto Kultury rozpocznie się transmisja Koncertu. Wystąpi znakomity pianista Tomasz Ritter
Piłsudski się w grobie przewraca na to co się teraz dzieje w naszym kraju. Smutne.
Dzis chyba świeto podległości jest w Polsce.. ja nie świętuje póki ten cyrk sie nie skonczy 😡 bo dzis nie ma Niepodległej Polski.
Dziwny czas nastał. Pandemia, zamiast się wspierać to człowiek człowiekowi wilkiem. Nie o taką Polskę walczyli żołnierze Legionów.