
Plastyka górnych powiek – inaczej zwana jako blefaroplastyka, to zabieg chirurgii estetycznej, polegający na przywróceniu elastyczności i napięcia skóry w okolicach oczu z trwałym skutkiem. Przywraca błysk w oku, odwraca proces starzenia, dodaje poczucia atrakcyjności. Kiedy należy zdecydować się na takie rozwiązanie? Jakie konsekwencje to ze sobą wiąże? Jak się przygotować do zabiegu? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku – zapraszam do lektury.
Blefaroplastyka – dla kogo?
Oczy to zwierciadło naszej duszy – z nich możemy wyczytać jak się czujemy, w jakim jesteśmy stanie. Z biegiem czasu oczy zaczynają tracić swój blask. Składa się na to wiele czynników – od najprostszej czynności jaką jest mruganie, po czynniki genetyczne, chorobowe lub zewnętrzne jak dieta i otoczenie. Oczy wydają się być zapadnięty – potocznie mówimy, że tworzą nam się „worki pod oczami”. Często bywają powodem naszych kompleksów lub uczucia dyskomfortu. Staramy się to zakryć różnymi sposobami – używając pudru lub fluidu. Takie problemy najczęściej się zaczynają po 35 roku życia, dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn. Plastyka górnych powiek polega na usunięciu zbędnej ilości fałdów skórnych i tkanki tłuszczowej z górnych powiek. Następnie chirurg podejmuje się działań mających na celu zmniejszenie sprężystości powiek. Cały proces wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym. Chirurg nakreśla markerem gdzie należy zrobić odpowiednie nacięcie.
Jak przygotować się do plastyki górnych powiek?
Przy przygotowaniach zaczynamy od konsultacji z chirurgiem medycyny estetycznej. W trakcie rozmowy omawiane są szczegóły zabiegu, jego przebieg i prawdopodobne powikłania. Przed zabiegiem plastyki górnych powiek należy oddać próbkę krwi do analizy – lekarz musi wiedzieć o morfologii, poziomie glukozy, grupie krwi i czasu krzepnięcia. Pacjent jest zobowiązany do przedstawienia lekarzowi wiadomości na temat przyjmowanych leków i ogólnego stanu zdrowia. Panie muszą pamiętać, że nie wolno wykonywać zabiegu w trakcie menstruacji. Przygotowując się do zabiegu, pacjent nie może przez 10 dni zażywać leków zawierających aspirynę i witaminę E. Ponadto nie zaleca palenia papierosów i spożywania alkoholu przed zabiegiem jak i ogólnie.
Przeciwwskazania po zabiegu
Stan pacjenta głównie zależy od jego stosunku do zaleceń w trakcie rekonwalescencji. Podstawowymi czynnościami, których nie należy wykonywać w trakcie regeneracji są: unikanie działań nadwyreżających wzrok, nienakadanie makijażu, unikanie wysiłku fizycznego i działania promieni słonecznych. Ponadto nie zaleca się spania „na boku”. Jeżeli dolegliwości będą uciążliwe można nałożyć zimny okład.
Kiedy nie należy wykonywać zabiegu
Istnieją przeciwwskazania, które uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu. Należą do nich choroby oczu lub problemy natury krążeniowej. Zabrania się wykonywania plastyki powiek górnych, jeżeli pacjent cierpi na:
- choroby serca;
- cukrzycę;
- choroby oczu;
- chorobę Graves-Bassedova;
- nadciśnienie tętnicze;
- nadczynność tarczycy;
Najczęstszymi powikłaniami są niewielkie blizny, uczucie napięcia, krwiaki lub zakażenia.
Ile zapłacę?
Cena zależy od wielu czynników. Głównie składają się na nie lata praktyki, doświadczenie i renoma kliniki. Niektóre placówki oferują możliwość rozłożenia kwoty na raty, żeby mocno nie obciążać budżetu domowego.
Artykuł powstał przy współpracy z https://www.doktorczyzak.pl/zabiegi/powieki/
Marzy mi się taki zabieg!
Zapraszam serdecznie:)
Wiktor Czyżak
Chirurg plastyczny
Doktorczyzak.pl
Przychodzi taki czas, że nie widzę problemu,żeby kobieta poprawiła sobie to i owo w swoim wyglądzie.☺