Przypadający na 17 lutego Światowy Dzień Kota ma za zadanie zwrócić uwagę na mruczki, pokazać jaką rolę odgrywają w życiu człowieka. Z tej okazji organizowane są różnego typu akcje m.in. w schroniskach dla zwierząt, dzięki którym czworonogi mają szansę na kochający dom. Wczoraj w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie, podczas Dnia Otwartego, sama byłam świadkiem kilku adopcji, do których zachęcali m.in. znakomici artyści – Natalia Wilk & Tomasz Momot 🙂
„Kot to spełnienie ludzkich marzeń o domowym tygrysie, który pozwoli drapać się za uchem i zostanie naszym najlepszym przyjacielem”
W Polce Międzynarodowy Dzień Kota po raz pierwszy obchodzony był w 2006 roku.
Międzynarodowy Dzień Kota to wyjątkowe święto, które ma na celu pokazać jak mądrymi i przyjaznymi człowiekowi są koty, ma podkreślić ich rolę w naszym życiu, a także uwrażliwić na problem bezdomności tych zwierząt. Dzięki akcjom jak ta w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie jest szansa na adopcje, na to, że wiele czworonogów /nie tylko kotów/ znajdzie swojego Człowieka i wymarzony dom.
„Towarzystwo Walentynek ❤ i Tłustego Czwartku 🍩 jest naszym zdaniem, nieprzypadkowe ☺. Światowy Dzień Kota ma przypominać o tym, że chodzą po tej ziemi istoty słodsze od pączków i faworków 🐈. Są one jednocześnie doskonałymi nauczycielami bezwarunkowej miłości 😍.
Zapraszamy do wspólnego świętowania! 😺 Przyjdź i posłuchaj o terapeutycznych umiejętnościach mruczków 🤓, porozmawiaj z nami na temat naszych Podopiecznych 🐱, a przede wszystkich zobacz na własne oczy jedynych i niepowtarzalnych Kocich Herosów 🐾” – tak do wspólnego świętowania Dnia Kota zachęcali – Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie & Koci Herosi z Lubelskiego 🙂
Takiemu zaproszeniu nie można było odmówić – chórem przyznają Natalia Wilk & Tomasz Momot, których występ stanowił muzyczną atrakcję wydarzenia.
Natalia Wilk– wokalistka, trenerka wokalna, absolwentka kierunku jazz i muzyka estradowa. Miała okazję sprawdzić się w wielu przedsięwzięciach muzycznych oraz różnorodnym repertuarze. Poznała specyfikę zawodu wokalisty, gromadząc doświadczenie w muzycznych projektach i koncertach oraz współpracując z osobami z branży artystycznej. Obecnie pracuje nad debiutancką, solową płytą. O Natalii napisałam kiedyś „Natalia Wilk to dziewczyna o niezwykłej urodzie i równie niezwykłym talencie. Cudowny głos, przy którym można „odpłynąć” i to dalekooooo…” – i nadal to podtrzymuje! 🙂 Dodam jeszcze, że Natalia wspólnie z Tomaszem Momotem od lat wspiera działania Lubelskiej Akcji Charytatywnej – pisze teksty, komponuje muzykę do spektakli charytatywnych.
Tomasz Momot – polski muzyk jazzowy, doktor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, pracownik naukowo-dydaktyczny oraz producent muzyczny. Do kompletu Tomasz Momot to człowiek wielkiego serca, działający na rzecz potrzebujących, od lat związany z Lubelską Akcją Charytatywną, dla której robi oprawę muzyczną i komponuje piosenki do spektakli charytatywnych. Jest autorem i aranżerem kilkuset kompozycji na zróżnicowane składy – od kameralnych, złożonych z wokalu i fortepianu, po bardzo rozbudowane, grane przez orkiestry klasyczne, chóry czy big-bandy. W 2017 roku świętowaliśmy Wielki Jubileusz 700-lecia Miasta Lublin na specjalnie na tę okoliczność przygotowanym koncercie „Zakochani w Lublinie – Kantata Jazzrockowa Tomasza Momota”, z gwiazdami polskiej sceny muzycznej! To było magiczne pod każdym względem wydarzenie. Trzeba przyznać, że czego się dotknie Tomasz Momot staje się magiczne i nieważne czy jest to wielki koncert, czy akcja charytatywna, czy koncert z przyjaciółmi, czy też wielkopostne śpiewanie, bo każde z wydarzeń za którymi stoi ten artysta zostaje w pamięci na dłłuuggooo…
Znakomici artyści zabrali nas w muzyczną podróż do Krainy Łagodności. Oto mały fragment tej podróży, przed którym Natalia wyjawiła, że Artur Gadowski, którego piosenkę usłyszeliśmy jest wielkim miłośnikiem kotów 🙂
Występ duetu Wilk & Momot zachwycił schroniskową publiczność. Było pięknie i jestem przekonana, że to pierwsza, ale z pewnością nie ostatnia przygoda artystów z tym szczególnym miejscem.
W imprezach organizowanych przez Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie uczestniczę od wielu lat, zdarzało mi się nawet takowe poprowadzić. Tym razem zabrałam również Mamę. Na miejscu spotkałam inne miłośniczki zwierząt, przyjaciółki Schroniska – Bożenę Lisowską – radną Sejmiku Województwa Lubelskiego, a także Hannę Kurkiewicz – niezwykłą lubliniankę, która potrafi porozumiewać się z aniołami. Wypatrzyłam też seniorki z lubelskiej kawiarenki społecznej Nasza Cafe.
Uczestników powitała szefowa schroniska – dr Bożena Kiedrowska. W programie imprezy znalazły się: wykład „Can I help you? – Rola kota w felinoterapii”, który wygłosiła dr Justyna Wojtaś; gra „Zwierzęta świata” prowadzona przez Lubelską Ligę Gier Miejskich. Wszyscy otrzymali obszerne instrukcje dotyczące m.in. adopcji zwierząt. Całe wydarzenie poprowadził Dariusz Ornal, a na zdjęciach uwiecznił 📸 Bernard Kiedrowski 🙂
Z całego serca namawiamy do adopcji czworonogów właśnie ze schroniska, bo one w szczególny sposób potrafią odwdzięczyć się za okazane im serce. Wiem coś o tym, bo sama adoptowałam kociaki i nie wyobrażam sobie życia bez nich… 🐱🐆🐱😍
Schronisko dla Beazdomnych Zwierząt w Lublinie zostało wybudowane i sfinansowane przez Urząd Miasta Lublina w 2007 r. Bezpośredni nadzór nad Schroniskiem sprawuje Wydział Ochrony Środowiska. Nowy obiekt przy ul. Metalurgicznej 5 funkcjonuje od stycznia 2008 r.
Schronisko zapewnia opiekę weterynaryjną i bytową przywiezionym tu zwierzętom. Trafiają tu zwierzęta z wypadków komunikacyjnych, chore, wynędzniałe, będące ofiarami ludzkiej przemocy, obojętności i bezmyślności. Schronisko we współpracy ze Strażą Miejską zajmuje się również odławianiem zwierząt zgłoszonych przez mieszkańców Lublina.
Zwierzęta przyjmowane do Schroniska poddawane są 2-tygodniowej kwarantannie i obserwacji, „zguby” czekają na właścicieli. Po upływie 2 tygodni zwierzęta stają się rezydentami schroniska, są poddawane sterylizacji i znakowaniu (psy poprzez chipowanie, koty poprzez znakowanie ucha), są szczepione przeciw wściekliźnie.
Sprawne funkcjonowanie Schroniska i stała opieka nad zwierzętami jest możliwa dzięki niebywałemu zaangażowaniu i oddaniu pracujących tu osób, w tym wolontariuszy. Schronisko z zaangażowaniem prowadzi też działalność promocyjną i edukacyjną, ukierunkowaną na formowanie pozytywnych postaw wobec adopcji z jednoczesnym zrozumieniem zasad mądrej adopcji.
Można zatem zaadoptować zwierze i mieć cudownego czworonożnego przyjaciela, który z pewnością odwdzięczy się wiernością i przywiązaniem do właściciela. Można też pomóc wspierając Schronisko i jego podopiecznych, przekazując swój 1% przy rozliczeniu Pit-ów za 2019 rok
Wspaniałe niezapomniane chwile, emocje i uczucia
Radość i moc uczestnictwa w kolejnym Światowym Dniu Kota.
Zorganizowany przez Dyrekcję Schroniska w Lublinie, Artystow, opiekunów i wszystkich innych z dużym zaangażowaniem. Duże zainteresowanie odwiedzających. Mieszkające w schronisku zwierząta pragną miłości, akceptacji i bliskości człowieka. Odwzajemniają się bezwarunkową miłością i przyjaźnią. Oczekują na prawdziwy ciepły dom.
Piękna relacja, wspaniali goście, niepowtarzalny klimat i nadzieja na dom dla kolejnych bezdomnych zwierząt. Dziękuję.
🙂