Nadmierne owłosienie u kobiet to właśnie hirsutyzm
Chociaż choroba ta jest najczęściej niewidoczna dla innych, bo przecież kobiety systematycznie usuwają zbędne włoski, to dla samych pacjentek jest szczególnie uciążliwa. Włosy, które wyrastają na niechcianych częściach ciała, sprawiają, że zabiegi depilacyjne są konieczne nawet co kilka dni. Do tego kobiety tracą swoją pewność siebie, czują się niewartościowe, zaczynają unikać kontaktu z otoczeniem.
Hirsutyzm powoduje nadmierne owłosienie na różnych częściach ciała. W najgorszej sytuacji są panie, które borykają się z nadmiernymi włoskami w miejscach typowych dla mężczyzn. Bardzo często pojawia się u nich na przykład wąsik nad górną wargą czy włosy na brodzie.
Dlaczego kobiety cierpią na hirsutyzm?
Wszystko przez hormony. Nadmierne owłosienie może być dziedziczone, ale hirsutyzm przeważnie wiąże się z zaburzeniami na tle gospodarki hormonalnej. Pacjentkami są kobiety, u których zdiagnozowano nadmiar hormonu męskiego.
Leczenie hirsutyzmu
Pacjentki najczęściej poddawane są terapii farmakologicznej steroidami. Chodzi o wyrównanie poziomu hormonów, które dają niepożądane zaburzenia. Efekty terapii nie zawsze są jednak wystarczające, bo włosy, które już wyrosły, nie znikną samoistnie.
Depilacja nadmiernego owłosienia wiąże się zaś jedynie z leczeniem skutków choroby, a nie jej przyczyny. Samo golenie włosków jest natomiast długotrwałe i nierzadko nieskuteczne. Jednorazowa maszynka usuwa tylko włosy nad powierzchnią skóry. Kremy do depilacji czy wosk podrażniają zaś skórę. Na szczęście dzisiaj panie mogą korzystać z w pełni skutecznej metody, która trwale usuwa takie owłosienie. Mowa o depilacji laserowej.
Trwałe usuwanie włosów laserem
Okazuje się, że jest metoda na to, by niechciane włosy w nadmiernej ilości i miejscach niepożądanych nie pojawiły się już nigdy więcej. Mowa o terapii laserowej. Ta może być prowadzona równolegle z kuracją farmakologiczną, o ile lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań.
Laseroterapia odbywa się w seriach. O liczbie i odstępach czasowych pomiędzy kolejnymi zabiegami zawsze decyduje lekarz. Najczęściej jest to od 3 do 5 zabiegów, w miesięcznych odstępach czasu.
Zabieg jest bezpieczny i nie boli. Przeciwwskazaniem jest zaś łuszczyca, choroby onkologiczne oraz ciąża. Skóra nie może być podrażniona ani opalona (nawet samoopalaczem). Warto, by włosy były ogolone, nie mogą być dłuższe niż 1 centymetr.
Nie ma znaczenia, czy włosy są gęste, czy może delikatne. Znaczenia nie ma również ich kolor. To prawda. Że jeszcze do niedawna największą skuteczność lasery wykazywały w przypadku włosów gęstych i ciemnych, ale dzisiaj radzą sobie z każdym rodzajem owłosienia.
Co ważne, pacjentki, które borykają się z hirsutyzmem, muszą wiedzieć, że laseroterapia może być w ich przypadku powtarzana. Chodzi o to, że porost włosów w niechcianych miejscach, podyktowana jest bardzo często hormonami. Jeśli ich inny rodzaj będzie wpływał na występowanie włosków, te mogą pojawiać się znowu. Profilaktycznie zaleca się więc wykonanie jednego zabiegu utrwalającego efekt raz w roku.
Tekst powstał w oparciu o treści zgromadzone na stronie WynajmijLaser.pl
paskudna przypadłość
Ja niestety na to cierpie i nie wiem gdzie znalezc dobrego lekarza w Lublinie ktory zajmie sie tym i przepisze jakies dobre tab bo biore diane to nic nie pomaga wloski jeszcze grubsze i ciemniejsze wyrastaja po goleniu 🙁
Bardzo dobry wpis na dość wstydliwy temat. Tak trzymaj! <3