13 maja w Teatrze Muzycznym w Lublinie miała miejsce premiera spektaklu familijnego, opartego na jednej z lubelskich legend opowiadającej historię powstania odcisku czartowskiej dłoni na stole w Trybunale Koronnym. “Legenda o czarciej łapie” to przepiękny spektakl muzyczny, kunsztownie wpisujący się w obchody jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin…
„Legenda o Czarciej łapie” to umuzyczniona opowieść ukazująca renesansowy Lublin i jego mieszkańców, których losy przeplatają się ze światem Czartów. To historia szlachcica Rocha Purchawki, który przekupując sędziów próbował odebrać ziemię wdowie i jej synowi Wojtkowi. Zapewne udałoby mu się to gdyby nie diabelska ingerencja, której skutkiem był sprawiedliwy i korzystny dla kobiety wyrok i słynny odcisk czartowskiej dłoni na stole w Trybunale Koronnym – do dziś jedna z atrakcji Zamku Lubelskiego. Mająca swoje potwierdzenie w historycznych źródłach opowieść jest wizytówką Lublina, o czym mówiła w swoim krótkim wystąpieniu Małgorzata Siennicka 🙂
Popularna i lubiana przez wszystkich dziennikarka przywitała zebraną w Teatrze publiczność, w wielkim skrócie i z małą pomocą chętnych opowiedziała historię Lublina, po czym zaprosiła na spektakl 🙂
🎭
W programie spektaklu czytamy:
„W renesansowym Lublinie, wśród kolorowych kramów jagiellońskich jarmarków toczy się życie bohaterów Legendy o Czarciej Łapie. Piękne Lublinianki – Wojciechowa i Błażejowa zachwalają różnorodne towary, a sprytna Karczmarka raczy piwem nawet miejskich strażników. Szlachcic Roch Purchawka pragnie pomnożyć swe włości poprzez zakup przylegającej do jego majątku działki. Jednak uboga Wdowa, właścicielka ziemi, zdecydowanie odmawia zbycia swego jedynego dobra. Szlachcic postanawia zatem zdobyć ziemię podstępem – przekupuje złotem Sędziów Trybunału Koronnego. Za namowa Przewodniczącego Sądu, Purchawka knuje intrygę, w której oskarża Wojtka, Syna Wdowy, o zamach na swoje życie. Po ogłoszeniu niesprawiedliwego wyroku wzburzona Wdowa wykrzykuje, że Nawet Diabeł wydałby sprawiedliwszy wyrok. Fałszywe oskarżenie oraz niegodziwość i pazerność Sędziów wzbudzają oburzenie samego Piekła. Czarty przybywają do Lublina, by udowodnić, że uknuta przez Szlachcica i Sędziów intryga jest karygodna i wymierzają sprawiedliwość, wypalając przy tym pieczęć diabelskiej dłoni na trybunalskim stole.
Dzięki temu prawda wychodzi na jaw, a w wyniku czarciej interwencji powstaje jeden z najbardziej znanych lubelskich zabytków. Cała historia kończy się zadośćuczynieniem i ogólnym pojednaniem – ZATEM ZGODA! A BÓG WTEDY RĘKĘ PODA!
Integralną częścią spektaklu jest muzyka z XVI i XVII wieku, wykonywana przez stylizowany zespół instrumentalny. Dzięki temu Legenda o Czarciej Łapie oddaje atmosferę dawnego Lublina, który w tym roku kończy przecież już 700 ;at!” Autor tekstu: M. ZAGOJSKA
„Legendę o Czarciej Łapie” po prostu trzeba zobaczyć. W natłoku współczesnych mało wartościowych, krzykliwych i często brutalnych historii warto pokazać dzieciom opowieść, w której dobro zwycięża nad złem, a chciwość i zawiść nigdy nie zatriumfują nad uczciwością i pracowitością. Spektakl uczy, wychowuje i bawi każdego, od najmłodszego do najstarszego. Szczerze polecam!
🎭
Spektakl został zrealizowany przez Teatr Muzyczny w Lublinie i Akademię Teatralno-Wokalną Jerzego Turowicza we współpracy z Urzędem Miasta Lublin.
Scenariusz i reżyseria: Jerzy Turowicz
Adaptacja muzyki: Mariola Zagojska
Choreografia: Izabela Krupka
Aranżacje: Janusz Baca
Adaptacja scenografii i kostiumów: Cezary Kowalski
Współpraca: Agnieszka Wolińska
Opieka muzyczna: Mariola Zagojska, Janusz Baca
Asystent reżysera, inspicjent: Iwona Jarzyna
Korepetytor solistów: Katarzyna Szpakowska
Suflerzy: Krystyna Ekielska, Anna Rękas
Reżyseria świateł: Marcin Nogas
Reżyseria dźwięku: Grażyna Pluta
Orkiestra Teatru Muzycznego w składzie: Skrzypce I: Dominika Kołszut / Anna Krzemińska-Patroń, Skrzypce II: Ewa Królikowska-Mach, Flet: Joanna Krzemińska / Małgorzata Mikulska, Trąbka: Piotr Kociubowski / Dariusz Domański, Altówka: Justyna Żukowska, Wiolonczela: Iwona Godzik-Ćwiek, Instrumenty perkusyjne: Janusz Baca, Klawesyn, Organy: Małgorzata Papiewska, Gitara: Tomasz Jusiak
🎭
Premierę w pyszny sposób umiliły firmy:
Ambra S.A. – producent Piccolo i CIN & CIN oraz Krówki z Opola Lubelskiego – Geomax
Cukiernia Zbyszek przygotowała przepiękny i pyszny tort okolicznościowy
ZDJĘCIA – MIECZYSŁAW SACHADYN
🎭
i jeszcze Czartowska załoga z premiery i próby 😉
💐
🎭
„Legenda o Czarciej Łapie” będzie grana już 16 i 17 maja, a także 6 i 20 czerwca.
Szczegółowy repertuar na stronie Teatru Muzycznego w Lublinie: www.teatrmuzyczny.eu 🙂
Bardzo dziękujemy za bajeczny spektakl!Razem z córką przeniosłyśmy się w tamten czas, super zabawa!Polecamy całym rodzinom. Anna.
Widać wspaniałą atmosferę! 🙂
Jutro obejrzymy z moimi uczniami… 🙂
Rewelacyjny spektakl! Wzruszająca muzyka,piękna scenografia. Moi uczniowie zachwyceni śpiewem solistów. Bardzo podobały nam się występy dzieci, w roli diabełkòw.
LEGENDA O CZARCIEJ ŁAPIE TO FAJNA CHWILA DLA DZIECI I DOROSLYCH. Spektakl zapewnia nie tylko dobrą zabawę dla najmłodszego widza, ale przenosi w czasie dorosłych. Zachęcam do obejrzenia wszystkich, którzy kochają śpiew i dobrą renesansowa muzykę. Fajnie przedstawiona akcja i jasny przekaz legendy. POLECAM 💜
super spektakl pozdrawiam!
Bardzo się cieszę,że z okazji 700 lecia miasta Lublina,został wystawiony tak pouczający i zacny spektakl.Spektakl jest dobrą zabawą tak dla dzieci jak i dorosłych.