27 marca po raz 56. świętowano Międzynarodowy Dzień Teatru. W Lublinie w Teatrze im. Juliusza Osterwy odbyła się uroczystość wręczenia nagród Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Prezydenta Miasta Lublin artystom i pracownikom teatru. Fragmenty orędzia odczytała znakomita aktorka Marta Ledwoń.
W tym roku Światowe orędzie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 27 marca 2017 napisała francuska aktorka filmowa i teatralna – Isabelle Huppert (skrót)
Od 55 lat każdej wiosny obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Świętowanie tych 24godzin zaczyna się od teatru nō i bunraku, przez Operę Pekińską i kathakali, rozciągasię na Grecję i Skandynawię, ogarnia obszar między Anglią a Włochami, […] Francją a Rosją […], obejmuje dzieła od Ajschylosa do Ibsena, od Sofoklesa do Strindberga, od Sarah Kane do Pirandella, od Racine’a i Molière’a do Czechowa, a kończy się w miasteczkach studenckich Kalifornii, w których młodzi ludzie być może ponownie odkryją teatr. Ponieważ teatr zawsze odradza się z popiołów […].
Leszek Mądzik – scenograf i reżyser teatralny, malarz, fotograf, profesor sztuk plastycznych
Są przestrzenie, w których czujemy się bezpiecznie, mimo że dotykają one przeżyć zarówno bolesnych jak i radosnych. Stają się domem otwartym, przygarniającym tych, którzy szukają i tych, którzy zbliżyli się do tajemnicy prawdy o nas samych. Teatr jest taką świątynią, do której tłumnie bądź samotnie zdążamy, by przeżyć spotkanie z drugim człowiekiem, ufni w jego szczerość, wrażliwość i talent. Tego intymnego spotkania pragną tak twórcy jak i widzowie. Teatr prowadzi nas w świat, gdzie marzenia, pragnienia są na wyciągniecie ręki. Poddajemy im się, wyrażając wdzięczność nie tylko brawami, ale i ciszą. A jeżeli jeszcze ta cisza potrafi się przebić przez zgiełk, który nas czeka po wyjściu z teatru, to misja teatru jest spełniona. Błogosławieństwem teatru jest nie tylko fakt, że człowiek człowiekowi przekaże swoje przeżycia, ale że wychodzi z tego spotkania wzbogacony o doświadczenia, których dotąd nie znał. W swoim pędzie świat wyręcza nas z myślenia, nie dając przystani na namysł. Może świat opamięta się dopiero wtedy, kiedy przeczuje absurdalność swojej drogi. To na tej drodze powinniśmy stawiać teatry wybudowane nie tyle z betonu, ile z prawdy. Obrazy spektakli powinny krzyczeć dramatem człowieka, który wtapia się w scenografię spalonego Aleppo. Mamy może niewiele dróg, które prowadzą do uratowania człowieka, ale na pewno jedną z nich, choć nieraz błotnistą i trudną, jest teatr. Swoją terapię rozpoczął jeszcze przed wiekami, ale to dzisiaj wyjątkowo jej potrzebujemy.
🌹🌹🌹
Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru w Teatrze im. Juliusza Osterwy były okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych artystów, pracowników scen zawodowych oraz animatorów amatorskiego ruchu teatralnego z całego województwa lubelskiego. Gospodarzy Święta Teatru – Sławomira Sosnowskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego i Krzysztofa Żuka, Prezydenta Miasta Lublin reprezentowali Krzysztof Grabczuk – Wicemarszałek Województwa Lubelskiego oraz Michał Karapuda – Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin. Obecny był również Tomasz Pitucha, przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Miasta, doradca Wojewody Lubelskiego, Przemysława Czarnka.
Marszałek Krzysztof Grabczuk oraz Dyrektor Michał Karapuda osobiście wręczali nagrody i wyróżnienia:
Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego otrzymała Dorota Kołodziej z OPT „Gardzienice”, a Nagrody Kulturalne Województwa Lubelskiego: Renata Ćwik /Towarzystwo Kultury Teatralnej/, Bożena Dragun /Teatr im. H. Ch. Andersena/, Tomasz Głębocki /Teatr Muzyczny w Lublinie/, Jolanta Grabowska /Teatroterapia/, Joanna Holcgreber-Gołaj /OPT „Gardzienice”/, Monika Nitkiewicz /Teatr No To Co z Kraśnika/, Mateusz Nowak /Dom Kultury Węglin/ oraz Krzysztof Olchawa / Teatr im. Juliusza Osterwy/ i Daniel Salman /Teatr im. Juliusza Osterwy/.
Dyplomy Uznania Zarządu Województwa Lubelskiego trafiły do rąk: Danuty Abramowicz /ZASP/, Marii Eysmund-Lutomskiej /ZASP/ i Wioletty Tomicy /Teatr im. H. Ch. Andersena/.
Listy gratulacyjne Marszałka Województwa Lubelskiego wręczono przedstawicielom Teatru Muzycznego w Lubinie: Annie Barskiej, Filipowi Krzyżelewskiemu, Maciejowi Marczakowi, Grażynie Mazur, Ewie Sobkowicz i Krystynie Sokołowskiej.
Adresatami Dyplomów uznania Marszałka byli: Agnieszka Bardzel /Teatr Trema z Gimnazjum w Wojciechowie/, Marek Bijak /Teatr im. Juliusza Osterwy/, Hubert Domański /Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach/, Krystyna Ekielska /Teatr Muzyczny w Lublinie/, Joanna Iwanek /Teatr im. Juliusza Osterwy/, Monika Jabłońska-Sowa /Teatr im. Juliusza Osterwy/, Wiesław Jakielski /Teatr im. Juliusza Osterwy/, Ewa Kalus /Opolskie Centrum Kultury/, Paweł Kamieniak /Teatr Muzyczny w Lublinie/, Danuta Kołtyś /Teatr Muzyczny w Lublinie/, Paweł Kos /Teatr im. Juliusza Osterwy/, Krzysztof Kot /Teatr im. Juliusza Osterwy/, Ewa Kowieska /Teatr Muzyczny w Lublinie/, Jerzy Kurczuk /Teatr im. Juliusza Osterwy/, Tomasz Kutyna /Teatr Muzyczny w Lublinie/, Halszka Lehman /Teatr im. Juliusza Osterwy/, Danuta Makowska /Teatr Muzyczny w Lublinie/, Małgorzata Procner /Zespół Szkół w Gromadzie/, Kamila Sakowska /Teatr im. Juliusza Osterwy/, Daniel Salman /Teatr im. Juliusza Osterwy/, Dorota Sosnowska /Teatr im. Juliusza Osterwy/, Stanisław Stasiak /Teatr im. Juliusza Osterwy/, Anna Torończyk /Teatr im. Juliusza Osterwy/ i Tomasz Wierzchoń /Teatr im. Juliusza Osterwy/
Medale Prezydenta Miasta Lublin otrzymali: Grażyna Jakubecka /Teatr im. Juliusza Osterwy/, Maciej Gorczyński /OPT „Gardzienice”/, Jarosław Cisowski /Teatr Muzyczny w Lublinie/, Tadeusz Krukowski /Teatr Muzyczny w Lublinie/, Marcin Nogas /Teatr Muzyczny w Lublinie/ i Paweł Stanisław Wrona /Teatr Muzyczny w Lublinie/
Adresaci prezydenckich listów to: Mariola Drozd /Teatr Muzyczny w Lublinie/, Anna Jóźwik /Teatr Muzyczny w Lublinie/, Dorota Kozłowska /Teatr Muzyczny w Lublinie/, Marzena Martyniuk /Teatr Muzyczny w Lublinie/, Magdalena Rembielińska /Teatr Muzyczny w Lublinie/ i Piotr Wróblewski /Teatr Muzyczny w Lublinie/. Okolicznościowe nagrody prezydenta otrzymali: Jarosław Cymerman /Zakład Teatrologii UMCS/, Anna Dąbrowska /OPT „Gardzienice”/, Krzysztof Duda /Teatr Muzyczny w Lublinie/, Teresa Filarska /Teatr im. Juliusza Osterwy/, Beata Grosicka /Teatr im. H. Ch. Andersena/, Dariusz Jeż /Scena InVitro/, Michał Kupczyński /Teatr im. H. Ch. Andersena/, Joanna Lewicka /reżyserka i animatorka ruchu teatralnego/, Maria Perkowska /ZASP/, Elżbieta Stoch /teatrolog KUL/, Anna Świetlicka /ZASP/ i Katarzyna Tadeusz /aktorka i animatorka ruchu teatralnego/.
I wreszcie główną nagrodę Złotą Maskę od Lubelskiego Oddziału Związku Artystów Scen Polskich otrzymała aktorka Teatru Osterwy – Nina Skołuba-Uryga, za fantastyczną kreację Wiedźmy w spektaklu „Klątwy” w reżyserii Marcina Libera. Złotą Maskę wręczył Roman Kruczkowski – honorowy przewodniczący Oddziału lubelskiego ZASP
Wielkie Zasłużone Brawa dla Wszystkich! 🙂
🌹🌹🌹
Na koniec młodzi muzycy – uczniowie lubelskich szkół muzycznych: Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie i Ogólnopolskiej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie zabrali nas w muzyczną podróż do świata Wolfganga Amadeusza Mozarta , Hansa Zimmera i Carlosa Gardela…
Po części oficjalnej przyszła pora na elegancki lunch, zdjęcia pamiątkowe z wyjątkowymi aktorami: Krzysztofem Olchawą i Pawłem Kosem – obaj z Teatru im. Juliusza Osterwy, obaj znakomici w „Mistrzu i Małgorzacie” – spektaklu, który wręcz uwielbiam! 🙂
Gratuluje! 😊