Dziś świętujemy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto 11 listopada ustanowione zostało ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, po czym zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku, a na dobre przywrócone ustawą w okresie transformacji systemowej, która miała miejsce 1989 roku.
11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich, a Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Właśnie dlatego 11 listopada przyjęto na datę szczególną dla Polski i Polaków. Po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość!
Dlatego właśnie na 11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości. Każdego roku odbywają się specjalne uroczystości – w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza organizowane są oficjalne uroczystości z udziałem najważniejszych przedstawicieli w państwie, z prezydentem na czele. W całym kraju odbywają się specjalne wystąpienia, defilady i koncerty patriotyczne, w których biorą udział rekonstruktorzy w mundurach z czasów wojen i powstań. Organizowane są również biegi niepodległości. To dzień szczególny dla nas Polaków, w którym wszędzie rozbrzmiewa „Mazurek Dąbrowskiego”. Pierwotnie pieśń nosiła tytuł Pieśń Legionów Polskich we Włoszech. Powstała bowiem w Reggio w Italii w 1797 roku , gdzie formowane były pod dowództwem generała Jana Henryka Dąbrowskiego Legiony Polskie, walczące u boku armii napoleońskiej. Pierwsze publiczne odtworzenie Mazurka Dąbrowskiego na ziemiach polskich miało miejsce w 1807 roku w Kargowej, z okazji powstania Księstwa Warszawskiego . W 1927 roku pieśń uznano oficjalnym hymnem Polski. Autorem tekstu „Mazurka Dąbrowskiego” jest Józef Wybicki, autor muzyki nieznany.
/Mazurka Dąbrowskiego w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego w Lublinie, przy akompaniamencie muzyków Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie/
Mimo trudnego dla nas wszystkich czasu postarajmy się w tym dniu być razem i wspolnie świętować 11 listopada! Okazją do tego może być widowisko muzyczne przygotowane specjalnie na ten dzień przez Teatr Muzyczny w Lublinie – „NIE GNIEWAJ SIĘ NA MNIE POLSKO”
„Chcemy, aby miłość do Ojczyzny wybrzmiała w tym koncercie inaczej niż dotychczas – zaprezentujemy Polskę z wielką czułością: jako kobietę i matkę. Opowiemy o Polsce językiem bliskim młodzieży – w repertuarze widowiska znają się współczesne polskie przeboje muzyki rozrywkowej takich artystów, jak Katarzyna Nosowska, T. Love, Zalewski czy Eldo. Nie zapomnimy także o największych gwiazdach polskiej muzyki, jak Zbigniew Wodecki, Grzegorz Ciechowski, Maanam czy Maryla Rodowicz. Pokażemy, że o najważniejszych wartościach można mówić nie tylko przez XIX-wieczne pieśni; że są to sprawy, które poruszają i dotykają także współczesnych artystów. Najważniejszym przesłaniem naszego koncertu będzie: „trzeba rozmawiać”, nawet, jeśli mamy różne poglądy – bo Polska to nasze wspólne dobro”
– zachęca Dyrektor Kamila Lendzion.