W wielu domach lubią zalegać stare znaczki pocztowe, które nie nie są już potrzebne domownikom. Okazuje się, że można na nich całkiem dużo zyskać. Niektórzy filateliści są w stanie zapłacić zapłacić za znaczek nawet kilka tysięcy złotych. Co prawda dotyczy to jedynie wyjątkowych modeli, ale nie nigdy nie wiadomo co znajduje się w domowej kolekcji. W jaki sposób wycenić znaczki, żeby otrzymać za nie jak najwięcej pieniędzy?
Źródło wiedzy na temat znaczków
Wycenić znaczek można na dwa sposoby. Pierwszym z nich może być udanie się do specjalisty. Znawcy dostępni są w różnych miejscach zarówno stacjonarnie, jak i w sieci. Warto wybrać się na skup znaczków w Krakowie, gdzie znajdzie się mnóstwo doświadczonych filatelistów. Opłaca się wybierać tych najbardziej obiektywnych, którzy umieją uzasadnić, dlaczego znaczek jest sporo warty. Należy porównać ze sobą kilka opinii, bo wielu specjalistów zaniża ceny, żeby samemu kupić kolekcję w niskiej cenie. Na oszustów należy uważać szczególnie w Internecie.
Jak sprawdzić wartość znaczków pocztowych samodzielnie? Warto w tym celu przeglądać różne katalogi. Za najlepszy w Polsce uważany jest zbiór filatelistyczny Fischera. Dwa grube tomy są wystarczającym i szczegółowym źródłem wiedzy na temat wyceny znaczków. Opłaca się też wspomagać katalogami internetowymi, które także posiadają cenniki Fischera. Znaczki są tu podzielone ze względu na rok wydania i ze względu na różne przeznaczenie: urzędowe albo doręczeniowe. Dzięki zaznaczeniu różnych opcji można uzyskać szybką informację o wartości znaczka.
Jak przygotować znaczki do wyceny?
Trzeba pamiętać, że znaczki najlepiej sprzedają się w całych kolekcjach. Większość z pojedynczych sztuk ma znikomą wartość kolekcjonerską. Zdarzają się oczywiście wyjątki, gdzie niektóre chińskie znaczki z czasów dynastii Qing były już sprzedawane za 700 tysięcy złotych. Większość osób na pewno nie ma jednak takich okazów w kolekcji. Dobrze prezentują się wtedy całe albumy, o które trzeba zadbać przed wyceną. Filateliści szczególnie doceniają znaczki tematyczne albo z konkretnych roczników.
Podstawą jest usunięcie z kolekcji uszkodzonych znaczków. Są one źle odbierane przez filatelistów, co może rzutować na późniejszą wycenę. Trzeba pamiętać, że ważniejsza od ilości jest jakość. Wszystkie znaczki powinny być przechowywane w dobrej jakości albumie. Przedstawianie ich specjaliście wyjmując je z portfela będzie świadczyło o nieprzygotowaniu. Mogą się wtedy przy okazji uszkodzić, co doprowadzi do znacznego spadku ich wartości.
Mam gdzieś klasery że znaczkami, stare, może faktycznie pozwolę im pójść w świat