25 maja w pięknych okolicznościach przyrody Gospodarstwa Ogrodniczego Szczepanówka odbyło się wyjątkowo smakowite spotkanie, podczas którego każdy mógł skosztować potraw powstałych na bazie cydru, spróbować tego wyśmienitego napoju, a także posłuchać cydrowniczych ciekawostek.
Gospodarstwo Ogrodnicze Szczepanówka znajduje się w Kolonii Świdnik Mały 28A, niedaleko Lublina. Prowadzi je sympatyczne małżeństwo Elżbieta i Marian Buła. Tradycje Gospodarstwa sięgają 1913 roku. Sad zajmuje powierzchnię 25 hektarów.
Szczepanówka to tak naprawdę Gospodarstwo Ogrodnicze oraz Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Szlachetne Trunki. Firma zajmuje się tłoczeniem oraz sprzedażą naturalnie mętnych soków owocowych i owocowo-warzywnych, które są tłoczone z własnych owoców pochodzących z Gospodarstwa. Do wyboru pyszne soki: jabłkowy, jabłkowo-gruszkowy, gruszkowy, gruszka-czarny , ale również soki wykonywane na bazie soku jabłkowego oraz soku np. z czarnej porzeczki, selera, buraczka czerwonego oraz marchewki, które pochodzą od sprawdzonych, zaufanych dostawców. W Szczepanówce produkowany jest także cydr wysokoprocentowy, lepszy jakościowo, produkowany w oparciu na doświadczeniach wielu pokoleń. Leżakowanie cydru trwa do pół roku, co wiąże się z wyższą jakością oferowanych produktów.
Podstawą cydru są jabłka. W Polsce rośnie mnóstwo najlepszych w Europie jabłek i w zależności od użytych odmian można otrzymywać napój cydrowy o różnym smaku i kwaskowości. Dobrze jest wytwarzać cydr z wielu odmian, mieszając je ze sobą, jabłka kwaśne ze słodkimi.
Cydr to znakomita alternatywa dla piwa czy wina – świetnie chłodzi, zawiera mniej alkoholu i pasuje do wszystkich potraw.
Szczepanówka posiada strony internetowe, poprzez które można złożyć zamówienie i dokonać zakupu oferowanych produktów. Firma stawia też na bezpośredni kontakt z klientem – wszyscy goście są mile widziani w Sklepie, gdzie na miejscu można zasmakować i kupić nie tylko pyszne i zdrowe soki czy cydr, ale również wina owocowe, miody, domowe przetwory/dżemy, powidła, chutney/, a nawet rękodzieło lokalnych artystów i rzemieślników.
www.soki.lublin.pl oraz www.szlachetnetrunki.pl
/zdjęcia Grzegorz Ligaj/
Zaiste, przyjemne spotkanie, wspaniała gościnność właścicieli i pyszny cydr! Polska to jeden z największych europejskich producentów jabłek… warto byłoby to wykorzystać i zatroszczyć się o naszych wytwórców cydru – chodzi tutaj zwłaszcza o mniejsze gospodarstwa (np. właśnie „Szczepanówka”)
Podpisuję się pod każdym zdaniem Ewy i „znanego Michała”. Do tej pory myślałam, że nie lubię cydru. Do tej pory… A ten ze Szczepanówki będzie na Sylwestra 😉
Nabrałam chęci na cydr i inne smakołyki. W wolnej chwili wybiorę się do Szczepanówki 😉