Tym razem Andrzej Kalinowski obrał kierunek Polska, a konkretnie odwiedził uroczą wieś Ujazd położoną w województwie świętokrzyskim…
Malowniczy krajobraz, pagórkowate ukształtowanie obszaru, Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny” wyróżniający się różnorodnością flory i fauny, wąwozami, parowami i wydmami stanowią wyjatkową ofertę turystyczną. Do kompletu dodać należy zabytki historyczne i kulturalne dostępne dla turystów, którzy mogą wybrać się zarówno na wędrówki piesze, jak i rowerowe.
Jak zauważa Andrzej Kalinowski:
Są tu dobrze zachowane ruiny ogromnego zamku Ossolińskich. Teraz byłem tam po raz drugi i musze pryznać, że doznałem szoku z powodu tego, co ujrzałem! 37 lat temu widziałem te ruiny . Wtedy chciało się płakać, a teraz pałac jest odnawiany i widzę szansę powrotu do jego świetności, choć daleka droga jeszcze do celu…
Budowa zamku trwała od 1631 do 1644 i pochłonęła ogromne pieniądze. Krzysztof Ossoliński – pomysłodawca i sprawca całego przedsięwzięcia wzniósł ogromny zamek w stylu włoskim na szczycie wzgórza otoczonego z trzech stron głębokimi jarami. Zamek został nazwany Krzyżtopór. Według przekazów miał cztery baszty reprezentujące pory roku, 12 wielkich sal reprezentujących miesiące, 52 pokoje – liczba tygodni w roku oraz 365 okien – liczba dni w roku. Podobno nad jedną z komnat znajdował się szklany dach ze zbiornikem wodnym, w którym pływały złote rybki…
W 1655 roku Zamek Krzyżtopór zdobyli i zniszczyli Szwedzi. Ostatecznie popadł w ruiny w 1770 roku, kiedy to w zamku zamknęli się i bronili konfederaci barscy…
📸 Andrzej Kalinowski "Akado"
A tak wygląda projekt rewitalizacji zamku opracowany przez firmę GRAF s.c. ze Strzelec Opolskich:
Akado poleca wycieczkę do miejscowości Ujazd, by zobaczyć ten XVII-wieczny zamek , który w latach swej świetności był jedną z najznakomitszych rezydencji magnackich…
Dziękuję za ten post! Nie wiedziałam o tym zamku, a uwielbiam takie miejsca! Z pewnością się tam wybiorę!