Pałac na Wyspie, nazywany także Pałacem Łazienkowskim, został zbudowany w drugiej połowie XVII wieku dla marszałka Lubomirskiego. Ponad sto lat później pałac został rozbudowany dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Historia Pałacu na Wyspie
Pierwotny projekt Pałacu na Wodzie zawdzięcza się holenderskiemu architektowi Tylmanowi z Gameren. Stworzył on barokową łaźnię, która miała służyć zarówno celom rekreacyjnym, jak i rozrywce oraz kontemplacji. W 1764 roku król Stanisław August Poniatowski zakupił Pałac na wodzie w Łazienkach oraz Ujazdów, a architekci Dominik Merlini i Jan Chrystian Kamsetzer przebudowali pałac w taki sposób, aby przypominał włoskie rezydencje takie jak Villa Borghese lub Villa Medici. Od 1784 roku to właśnie w Pałacu organizowane były obiady czwartkowe, czyli spotkania intelektualistów. Po śmierci Poniatowskiego, Pałac w Łazienkach przeszedł w ręce Józefa Poniatowskiego, a następnie był własnością cara Aleksandra I. Po I wojnie światowej Pałac na Wyspie oraz otaczający park były w posiadaniu Państwowych Zbiorów Sztuki. Niestety w 1944 roku Niemcy oblali Pałac benzyną i go podpalili, dlatego najcenniejsze pomieszczenia spłonęły. W latach 1945- 1960 zdecydowano się na ponowną odbudowę Pałacu, a część zabytków poddano rekonstrukcji.
Współczesne dzieje Pałacu Łazienkowskiego
Od 1995 roku Pałac na Wyspie był samodzielną instytucją, a w latach 2012- 2015 ponownie zrekonstruowano zabytek. Całość prac konserwacyjnych oraz remontowych wyniosła aż 48 milionów złotych, jednak dzięki temu możliwe było wzmocnienie konstrukcji, a także zadbanie o dach oraz elewację, a przede wszystkim o wnętrze Pałacu. Odnowiona została także Królewska Sypialnia, a meble zostały odnowione z dbałością o wszystkie historyczne szczegóły. Konserwatorzy wzorowali się nie tylko na materiałach archiwalnych oraz zdjęciach, ale także na francuskich apartamentach, w tym także zbiorach pochodzących z sypialni Marii Antoniny. Dzięki temu obecnie mieszkańcy Warszawy, a także turyści mogą cieszyć się pięknie odrestaurowanym zabytkiem. Dzięki pracom konserwatorskim, w 2916 roku Muzeum Łazienek Królewskich otrzymało nagrodę Sybilli (kategoria „Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury”). Współcześnie Pałac na Wodzie jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc i to zarówno przez mieszkańców stolicy, jak i przez turystów, przybywających z Polski oraz z zagranicy.
Uwielbiam to miejsce! Ilekroć jestem w Warszawie staram się pojechać do Łazienek chociaż na krótki spacer. Magiczne miejsce!