15 listopada 2024 r. w murach KUL odbyło się inspirujące spotkanie z autorami biografii błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki – dr Ewą Czaczkowską i Tomaszem Wiścickim. Okazją spotkania są uroczystości i obchodzą związane z 40. rocznicą porwania i męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki i 14 lat od jego beatyfikacji.
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko został zamordowany przez służby bezpieki 19 października 1947 r. Jego pogrzeb zgromadził setki tysięcy, a wg niektórych szacunków nawet milion osób z całego kraju. Spotkanie pomogło na nowo odkryć postać kapłana oraz jego przesłanie, które okazuje się wciąż aktualne, mimo nowych czasów i innych okoliczności życia.
Autorzy opowiadali m.in. o tym, kim był bł. ks. Jerzy Popiełuszko, na czym polega fenomen ks. Jerzego, a także o nowych wątkach, które pojawiły się lub zostały uzupełnione i poszerzone w najnowszym wydaniu książki.
„Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. BIOGRAFIA” to pełna opowieść o życiu ks. Jerzego Popiełuszki, jego porwaniu i męczeńskiej śmierci oraz o jego kulcie, który rozszerza się na cały świat. Zostało wzbogacone o świadectwa osób, które doznały łask za jego wstawiennictwem. Autorzy dotarli do kilkudziesięciu świadków życia ks. Jerzego, przeanalizowali setki dokumentów i nagrań. W książce przytaczają wszystkie hipotezy dotyczące porwania i śmierci tego kapłana.
Obraz księdza Jerzego to historia odwagi i dojrzewania do świętości. Autorzy pokazują człowieka z krwi i kości, kapłana wiernego wartościom, odważnego, obrońcę prawdy wrażliwego na krzywdę ludzką, a jednocześnie skromnego i cichego. Słowa na jego obrazku prymicyjnym brzmiały: „Posyła mnie Bóg, abym głosił Ewangelię i leczył rany zbolałych serc”. Co realizował w swojej posłudze kapłańskiej i życiu. Nikogo nie próbował nawracać wprost, szukał w człowieku dobra. Dostrzegał człowieczeństwo w innych. Zajmował się konkretną, materialną pomocą dla internowanych, skazanych, wyrzuconych z pracy – przygotowywał i organizował dary dla konkretnych osób
W książce mowa jest m.in. o głębokiej przyjaźni z wybitnym filozofem, prof. Klemensem Szaniawskim oraz o pasjach księdza. Zwiedzał Amerykę, gdzie odwiedzał ciotkę, Podróżował po Kanadzie. Na 200. rocznicę powstania USA postanowił, że uczci rocznicę, wysyłając stamtąd 200 kartek – numerował je.
Kult księdza Popiełuszki wciąż rozwija się – w Polsce i na świecie. Do 2016 roku odnotowano 23 miliony osób odwiedzających jego grób na warszawskim Żoliborzu, przy kościele św. Stanisława Kostki, gdzie posługiwał. Od tego czasu minęło już osiem lat, a ludzie wciąż pielgrzymują do błogosławionego kapłana.
Spotkanie z dr Ewą Czaczkowską oraz Tomaszem Wiściskim poprowadziła dziennikarka i kulturoznawczyni, red. Agnieszka Borkowska.
Ewa K. Czaczkowska – dr historii, dziennikarka. Przez ponad 20 lat pracowała w dzienniku „Rzeczpospolita”. Obecnie adiunkt w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na UKSW w Warszawie. Prowadzi Fundację Areopag XXI, która jest organizatorem Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą”. Jest autorką książek: „Kościół XX wieku” , „Ksiądz Jerzy Popiełuszko” (wspólnie z Tomaszem Wiścickim), „Kardynał Wyszyński”, „Siostra Faustyna. Biografia Świętej”, „Cuda świętej Faustyny”, „Papież, który uwierzył. Jak Karol Wojtyła przekonał Kościół do kultu Bożego Miłosierdzia” , „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara, nadzieja, miłość. Biografia błogosławionego” (wspólnie z Tomaszem Wiścickim), „Bajki mariackie”. Jej książki przetłumaczono na 8 języków obcych. Laureatka nagrody dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka, zdobywczyni czterech Feniksów – nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.
Tomasz Wiścicki publicysta, studiował prawo i historię na Uniwersytecie Warszawskim oraz katolicką naukę społeczną w Versoix koło Genewy. W latach 1993-2008 członek redakcji „Więzi”, później: współpracownik. Pracował w Muzeum Historii Polski i Katolickiej Agencji Informacyjnej, obecnie w Telewizji Polskiej. Współautor książek „Ksiądz Jerzy Popiełuszko” (z Ewą Czaczkowską) i „Biel z dodatkiem czerni” (wywiad-rzeka z o. Maciejem Ziębą). Członek Zespołu Laboratorium „Więzi”. Mieszka w Warszawie.
Organizatorami spotkania byli: Wydawnictwo Edycja Świętego Pawła oraz Księgarnia św. Pawła, we współpracy z Kołem Naukowym Teologów KUL.
Chętnie przeczytam