Dziś opowiemy o znanym krzewie do dekoracji ogrodów, pochodzącym z Japonii i Chin. Jest to Budleja davida szeroko stosowana w ogrodach na całym świecie, ponieważ jest dość odporna na warunki środowiskowe.
Wymagania rośliny
Krzew ten może przynieść ogrodowi wiele korzyści, takich jak przyciąganie owadów zapylających, przyjemny zapach i piękny kolor. Aby jednak roślina dobrze się rozwijała, musi być spełnione kilka warunków. Jednym z nich jest to, że kwiat wymaga przestronnego miejsca. Jest to dość mocno rozgałęziony krzew, dlatego przy odpowiednim wzroście i sprzyjających warunkach środowiskowych może osiągnąć ponad 3 metry wysokości.
Ponieważ jest bardzo rozgałęziona, będzie zajmować dużo miejsca w ogrodzie. Jeśli chcemy w pełni wykorzystać jej potencjał, musimy dysponować wystarczającą ilością miejsca, aby nie utrudniać i nie ograniczać wzrostu i rozwoju gałęzi.
Okres kwitnienia przypada na lato. Do dobrego kwitnienia potrzebuje wyższych temperatur, ponieważ zimą jest słabsza i traci prawie wszystkie liście. Najbardziej odpowiednim klimatem dla bezproblemowego rozwoju tej rośliny jest klimat śródziemnomorski. Wynika to z faktu, że charakteryzuje się on głównie gorętszym i bardziej suchym latem oraz łagodną i wilgotną zimą. Jeśli w zimie temperatury będą niższe, roślina bardzo ucierpi. Zazwyczaj jest odporne na kilka przymrozków, ale jeśli będą one zbyt częste, ucierpią. Są odporniejsze na obszarach nadmorskich, gdzie powietrze niesie więcej cząsteczek soli.
Niezbędna pielęgnacja
Krzew ten jest bardzo łatwy w pielęgnacji i nadaje się do tworzenia grup w ogrodzie, lub jako pojedyncze egzemplarze. Jeśli krzewy Budleja Davida będą zasadzone razem, będą mogły przyciągnąć więcej owadów zapylających, takich jak pszczoły i motyle.
Konieczna jest pełna ekspozycja na słońce. Może rosnąć również w półcieniu, ale w półcieniu panują zwykle niższe temperatury, co wpływa na rozwój liści i ich szybsze opadanie. Jeśli zima jest dość mroźna lub występują nieoczekiwane przymrozki, można ją zabezpieczyć folią.
Budleja Davida może rozwijać się na glebach wapiennych, o ile zawierają one odpowiednią ilość substancji organicznych. Jeśli na początku swojego wzrostu roślina została posadzona w nieodpowiednim miejscu, należy ją przesadzić w lepsze miejsce, co należy zrobić wiosną.
Podlewanie powinno być obfite i częstsze w ciepłych miesiącach wiosny i lata. Przez resztę roku podlewanie będzie znacznie ograniczone. Jedynym ważnym wskaźnikiem, który należy wziąć pod uwagę w okresie zimowym, jest to, aby gleba nie wyschła całkowicie. Dopiero wtedy konieczne jest podlewanie. W większości przypadków zimowe opady deszczu będą wystarczające.
Nawożenie i rozmnażanie rośliny
Aby utrzymać roślinę w dobrym stanie przez cały rok, najlepiej nawozić ją raz do roku. Należy stosować nawóz organiczny, taki jak obornik lub kompost, który można zastosować, gdy nadejdzie pora na coroczne nawożenie całego ogrodu. W ten sposób nie trzeba będzie wykonywać zbyt wiele pracy w tym zakresie.
Jeśli chodzi o prace pielęgnacyjne, zaleca się ich intensywne przycinanie wraz z nadejściem jesieni. Gdy tylko kwiaty zaczną opadać i blednąć, należy je dość mocno przyciąć, aby przez zimę wzmocnić je do czasu, gdy w następnym roku zakwitną znacznie obficiej.
Jeśli wilgotność powietrza nie jest odpowiednio kontrolowana i przekracza zalecane wartości, rośliny mogą być atakowane przez mszyce lub choroby wirusowe. Aby je rozmnożyć, najlepiej użyć sadzonek. Należy to zrobić jesienią lub wiosną i umieścić je w szklanej skrzynce, aby mogły się dobrze ukorzenić. Najlepiej jest to robić wiosną, ponieważ temperatury są wtedy wyższe i nie muszą one znosić zimowych chłodów. Fizjologicznie łatwiej jest im rozwijać się w ciepłej porze roku.
Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym Ogarnij Ogród. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce. |
…