Coraz trudniej przychodzi nam wyobrażenie sobie aranżacji ogrodu bez dodatku kamienia naturalnego. Kamień ogrodowy wkomponowany w ogród przestał nas już dziwić, stał się naturalnym dodatkiem spotykanym w większości ogrodów. Nic w tym dziwnego, kamienie są naturalną, piękną i ponadczasową dekoracją.
Kamień ogrodowy – rodzaje i charakterystyka
Kamień do ogrodu charakteryzuje się bogatą różnorodnością. Podstawowy podział kamieni to kamienie powstające w sposób naturalny i sztucznie obrabiany. Kamień naturalny, taki jak żwir, grys, głazy narzutowe, powstaje w wyniku płukania lub przesiewania. Natomiast najbardziej znanym sztucznie obrabianym kamieniem jest biały otoczak Thassos. Otoczaki osiągają swój owalny i gładki kształt w wyniku bębnowania. Naturalne otoczaki swój kształt zawdzięczają płynącej wodzie i znajdującym się w niej drobinkom piasku. Bębny znacznie usprawniają ten proces, imitując ruchy wody.
Kamienie ogrodowe możemy podzielić również ze względu na budowę, wyróżniamy wtedy grysy, żwiry, otoczaki, łupek i dzikówkę. Każdy z rodzajów charakteryzuje się indywidualnym i niepowtarzalnym wyglądem i kolorem. Grys to małe kawałki skał o ostrych krawędziach. Żwir składa się z małych, sypkich ziarenek. Otoczaki wyróżniają się obłym kształtem, więc są znacznie bezpieczniejsze i ciężko zrobić sobie na nich krzywdę w razie upadku. Kamień łupany ma najbardziej naturalny wygląd ze wszystkich kamieni, ciężko sprecyzować jego kształt.
Najbardziej odpornymi i najtwardszymi rodzajami kamienia są bazalt i granit. Oba te kamienie wykazują fantastyczną wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne, dodatkowo nie wymagają dużego nakładu pracy przy pielęgnacji. Nieco mniejszą odpornością wykazują się gnejsy, marmury i łupki. Natomiast najmniejszą wapienie i piaskowce. To one najszybciej porastają mchem i ulegają erozji, jednak przy tym są bardzo urokliwe i wnoszą do ogrodu niesamowity klimat.
Skalniaki, czyli kamień ogrodowy w górskim klimacie
Kamień ogrodowy możemy wykorzystywać na wiele sposobów. Modne w ostatnich czasach stały się skalniaki w ogrodach. Za ich pomocą jesteśmy w stanie przenieść odrobinę górskiego krajobrazu do naszego ogrodu. Skalniaki składają się ze skał, ziemi, kamieni i ozdobnych roślin. Najpopularniejsze kamienie na skalniaki to łupki, wapienie, granity, piaskowce i bazalty. Głównie zaleca się stosowanie kamieni o ostrych krawędziach i nieregularnych kształtach. Nie przeszkadzają również różnego rodzaju mankamenty w postaci przebarwień, pęknięć czy porastającego mchu. Elementy te w takim przypadku dodają jedynie naturalności całej aranżacji.
Wykorzystanie kamienia w ogrodzie
Kamień ogrodowy fantastycznie sprawdza się rozłożony wokół domu, jako podłoże rabat kwiatowych czy przy tworzeniu ścieżek i alejek. Kamienne ścieżki dzięki temu, że zrobione zostały z materiału naturalnego, są niezwykle odporne, twarde i wytrzymałe. Nie straszne im niesprzyjające warunki atmosferyczne, wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne, takie jak ścieranie. Idealnie na alejki sprawdzą się granit, kwarcyt, bazalt czy kora kamienna. Kamienie o ostrych krawędziach będą się zakleszczać, dzięki czemu mamy gwarancję, że nie przemieszczą się podczas chodzenia po nich. Mimo to popularne są też alejki wykonane z otoczaków. Jak widać, możliwości mamy wiele, więc każdy bez problemu znajdzie idealny kamień ogrodowy.
Kamienie warto rozkładać w nasłonecznionych miejscach w ogrodzie, co zapobiegnie porastaniu ich mchem i pozwoli uniknąć przebarwień. Aby maksymalnie zadbać o piękno kamienia i przedłużyć jego żywotność, warto go zaimpregnować.
Kamień wykorzystany w ogrodzie to gwarancja trwałości na długie lata. Kamienne ścieżki dodają elegancji do każdego ogrodu, wprowadzają ład i porządek, a za ich sprawą ogród zyskuje niebywałej klasy.
Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamienia naturalnego https://kamienie-dekoracyjne.pl/