W Bydgoszczy trwa XII Międzynarodowe Operowe Forum Młodych – Studencki festiwal operowy odbywający się w ramach XXVI Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Imprezę zainaugurowali studenci Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy…
Pomysł Międzynarodowego Operowego Forum Młodych zrodził się w 2008 roku. Jego inicjatorem był ówczesny Dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Marek Moździerz oraz Studenckie Koło Artystyczno-Naukowe Wokalistów. Od roku 2014 rolę Dyrektora Festiwalu przejęła Małgorzata Grela, kolejny Dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Szanowni Państwo,
w tym roku spotkamy się już dwunasty raz. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że dwunastka ma szczególne znaczenie. Jest to liczba, która pojawia się od wieków w religiach i mitach, architekturze, literaturze i wielu innych dziedzinach. Symbolizuje pełnię i zorganizowanie – zatem i naszym celem jest organizowanie coraz lepszych, bardziej wysublimowanych i pełniejszych projektów artystycznych. Bieżący rok jest poświęcony Stanisławowi Moniuszce, nazywanemu „ojcem polskiej opery narodowej”. Fakt ten musiał znaleźć odbicie również w tegorocznym Operowym Forum Młodych. Skoro dwunastka oznacza pełnię, to nie mogło zabraknąć mocnego akcentu także polskiej sztuki. Idąc za słowami Stanisława Jerzego Leca, robimy kolejny krok w kierunku przybliżenia naszym odbiorcom piękna sztuki, w tym wypadku wokalnej, aby była ona rozpoznawalna dla coraz szerszego kręgu słuchaczy. Oczywiście nie musimy kierować tego życzenia do Państwa, którzy oklaskujecie Nas od dwunastu lat. Naszym marzeniem jest pozyskanie następnych… dwunastu słuchaczy.
Podczas dwunastej edycji OFM mamy zaszczyt przedstawić Państwu cztery spektakle autorstwa Stanisława Moniuszki: Verbum nobile, Nocleg w Apeninach i Nowy Don Kiszot, czyli sto szaleństw w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Karmaniol, czyli Francuzi lubią żartować w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu. To jednak nie koniec naszej przygody z muzyką najwybitniejszego polskiego twórcy muzyki wokalnej – w programie znajdą się również dwa koncerty, podczas których zabrzmią najpiękniejsze utwory Moniuszki, śpiewane zarówno przez studentów trzech uczelni polskich i zagranicznych, jak i pedagogów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Dopełnieniem muzyki wokalnej będzie taniec, który zaprezentuje znany bydgoski Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie” podczas szczególnego wieczoru wokalno-tanecznego.
Życzę Państwu wielu przeżyć, doznań i wzruszeń”
Małgorzata Grela
Dyrektor Międzynarodowego Operowego Forum Młodych
Podczas Międzynarodowego Operowego Forum Młodych spektakle operowe przygotowywane są przez studentów Akademii Muzycznych w Polsce, a także studentów uczelni zagranicznych. Młodzi artyści prezentują swoje umiejętności przed wymagającą publicznością Bydgoskiego Festiwalu Operowego.
W tym roku na pierwszy ogień poszli studenci Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, którzy 29 kwietnia w Operze Nova zaprezentowali operę Stanisława Moniuszki „Verbum nobile” w reżyserii Ryszarda Smędy, pod kierownictwem muzycznym Piotra Wajraka.
Wystąpili studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy: Alan Sobkowicz /Serwacy Łagoda/, Roksana Korban /Zuzia/, David Roy /Marcin Pakuła/, Mateusz Grochowski /Stanisław/Michał/ i Łukasz Lenart /Bartłomiej/ oraz Chór i Orkiestra Operowego Forum Młodych pod batutą Piotra Wajraka.
To była udana inauguracja XII Międzynarodowego Operowego Forum Młodych. Artyści zostali nagrodzeni gromki brawami 👏
O premierze inscenizacji opery Stanisława Moniuszki, „Verbum nobile” w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy mówiono w Teleexpressie i w TVP 3 Bydgoszcz:
XII Międzynarodowego Operowego Forum Młodych potrwa do 11 maja. W „Roku Stanisława Moniuszki” festiwal w całości poświęcony będzie twórczości kompozytora.
W programie jeszcze: 7 maja 2019 o godz. 10.30 w Auli Akademii Muzycznej, ul. Słowackiego 7 – IX Międzynarodowa Sesja Naukowa poświęcona Stanisławowi Moniuszce – Teatr operowy – tradycja, teraźniejszość, przyszłość; 10 maja 2019 o godz. 18.00 w Domu Polskim, ul. Grodzka 1 Koncert pieśni Stanisława Moniuszki, a 11 maja 2019 o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej, ul. Gdańska 20 – Stanisław Moniuszko –Nocleg w Apeninach oraz Nowy Don Kiszot, czyli sto szaleństw Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy
Bardzo fajny pomysł takie Operowe Forum Młodych. Gratuluję pomysłu. Młodzi artyści mogą pokazać na co ich stać, zaprezentować swoje umiejętności. Super sprawa!